Top Ad unit 728 × 90

recent

Know your Senators: List of Senators Elect

Along with the Presidential Elections, Nigerians also chose their Senators on the 28th of March 2015. The senatorial contest was very interesting as many big wigs including sitting governors did not win their bids to go to the senate.
Governors Aliyu Wamakko (Sokoto), Jonah David Jang (Plateau), Theodore Orji (Abia), Godswill Akapbio (Akwa Ibom) and incumbent senator and  former governor of Kwara State, Senator Bukola Saraki, and former Governor of Ebonyi State Dr. Sam Egwu, all won their senatorial districts elections to book their seats in the senate in the next dispensation.
Also victorious in the senatorial election are incumbent senator, Andy Uba; former Minister of Aviation, Stella Oduah and and member, House of Representatives, Mrs. Uche Ekwunife, all from Anambra State.
However, it was also one election that produced shocking results as Governors Isa Yuguda (Bauchi), Gabriel Suswam(Bauchi), and Usman Dakingari (Kebbi), Senate Committee on Finance and former governor of Kaduna State, Senator Ahmed Makarfi, and Senate Leader, Senator Abdul Ningi, all failed to book a place in the senate.


Others who failed to win the senate seats are the Chairman of the All Progressives Grand Alliance (APGA), Chief Victor Umeh; former Governor of Anambra  State and incubent senator, Dr. Chris Ngige; former Executive Vice-Chairman of Nigerian Communications Commission (NCC), Mr. Ernest Ndukwe.
In Bauchi,  Yuguda lost his bid to represent Bauchi South senatorial district in the Senate as he was beaten in a landslide victory by Mallam Ali Wakili, a retired Comptroller of Customs.
The list of senators-elect:

•Mao Ohuabunwa (Abia North)
•Theodore Orji (Abia Central)
•Enyinnaya Abaribe (Abia South)
•Bassey Albert Akpan (A/Ibom North)
•Godswill Akpabio (A/Ibom West)
•Nelson Effiong (A/Ibom South)
•Uche Ekwunife (Anambra Central)
•Andy Uba (Anambra South)
•Stella Oduah (Anambra North)
•Ben Murray-Bruce (Bayelsa East)
•Emanuel Paulker (Bayelsa Central)
•Ogola Foster (Bayelsa West)
•David Mark (Benue South)
•Rose Oko ( Cross River North)
•Gershom Bassey(C/River South)
•John Enoh (Cross River Central)
•Alfred Joseph (Delta Central)
•Peter Nwaboshi (Delta North)
•James Manager (Delta South)
•Ogba Joseph (Ebonyi Central)
•Samuel Egwu (Ebonyi North)
•Sunday Oji (Ebonyi South)
•Clifford Ordia (Edo Central)
•Mathew Urhoghide (Edo South)
•Duro Faseyi (Ekiti North)
•Fatimat Raji-rasaki (Ekiti Central)
•Biodun Olujimi (Ekiti South)
•Gilbert Nnaji (Enugu East)
•Ike Ekweremadu (Enugu West)
•Utazi Chukwuka (Enugu North)
•Philips Aduda (FCT)
•Joshua Lidani (Gombe South)
•Samuel Anyanwu (Imo East)
•Uzodinma Goodhope (Imo West)
•Achonu Nneji (Imo North)
•Danjuma La’ah (Kaduna South)
•Philip Aruwa Gyunka (Nasarawa North)
•Buruji Kashamu (Ogun East)
•Yele Omogunwa (Ondo South)
•Jeremiah Useni (Plareau South)
•Joshua Dariye (Plateau Central)
•Jang Jonah (Plateau North)
•George Sekibo (Rivers East)
•Olaka Nwogu (Rivers S/East)
•Osinakachukwu Ideozu (Rivers West)
•Mohammed Hasan (Yobe South)
•Abubakar Sani Danladi (Taraba North)
•Bashir Marafa (Taraba Central)
•Emmanuel Bwacha (Taraba South)
•Binta Masi Garba (Adamawa North)
•Ahmadu Abubakar (Adamawa South)
•Abdul Aziz Murtala Nyako (Adamawa Central)
•Isah Hamma Misau (Bauchi Central)
•Ali Wakili (Bauchi South)
•Suleiman Nazif (Bauchi North)
•Barnabas Gemade (Benue East)
•Akume George (Benue West)
•Abubakar Kyari (Borno North)
•Ahmad Zannah (Borno Central)
•Ali Ndume (Borno South)
•Francis Alimikhena (Edo North)
•Bayero Nafada (Gombe North)
•Goje Danjuma (Gombe Central)
•Abubakar Gumel (Jigawa N/West)
•Sabo Mohammed (Jigawa S/West)
•Muhammad Shitu (Jigawa N/East)
•Suleiman Hunkuyi (Kaduna North)
•Shehu Sani (Kaduna Central)
•Barau Jibrin (Kano North)
•Rabiu Kwankwaso (Kano Central)
•Kabiru Gaya (Kano South)
•Mustapha Bukar (Katsina North)
•Abu Ibrahim (Katsina South)
•Umaru Kurfi (Katsina Central)
•Yahaya Abdullahi (Kebbi North)
•Adamu Aliero (Kebbi Central)
•Bala Ibn Na’allah (Kebbi South)
•Dino Melaye (Kogi West)
•Abdulsalami Ohiare (Kogi Central)
•Abdulrahman Abubakar (Kogi East)
•Shaába Lafiagi (Kwara North)
•Bukola Saraki (Kwara Central)
•Rafiu Ibrahim (Kwara South)
•Oluremi Tinubu (Lagos Central)
•Olugbenga Ashafa (Lagos East)
•Adeola Olamilekan (Lagos West)
•Abdullahi Adamu (Nasarawa West)
•Salihu Hussain Egye (Nasarawa South)
•Aliyu Sabi Abdullahi ( Niger North)
•Mustapha Sani (Niger South)
•David Umaru (Niger East)
•Olanrewaju Tejuoso (Ogun Central)
•Gbolahan Dada (Ogun West)
•Ajayi Boroffice (Ondo North)
•Tayo Alasoadura (Ondo Central)
•Olusola Adeyeye (Osun Central)
•Babajide Omoworare (Osun East)
•Isiaka Adeleke (Osun West)
•Monsurat Sunmonu (Oyo Central)
•Buhari Abdulfatai (Oyo North)
•Adesoji Akanbi (Oyo South)
•Ibrahim Gobir (Sokoto East)
•Aliyu Wamakko (Sokoto North)
•Ibrahim Abdullahi (Sokoto South)
•Bukar Baba Ibrahim (Yobe East)
•Ahmad Lawan (Yobe North)
•Kabir Garba Marafa (Zamfara Central)
•Tijjani Yahaya Kaura (Zamfara North)
•Ahmed Rufai Sani (Zamfar West)
Know your Senators: List of Senators Elect Reviewed by Jisieike Samuel on April 05, 2015 Rating: 5

No comments:

All Rights Reserved by Nigeria's #1 Gist Hub © 2013 - 2018
Powered by BillionBill, Designed by BillionBill

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.